
Nevrofizioterapija
Živa Kalar
Dejavnosti
Dejavnosti se izvajajo na domu po predhodnem dogovoru.
BABY HANDLING
Baby handling je izraz za pravilno rokovanje z dojenčkom. S pravilnim ravnanjem dojenčku omogočimo normalen gibalni razvoj. S handlingom predvsem preprečujemo pojav nezaželenih neonatalnih refleksov ter spodbujamo mišično aktivnost trupa, ki se kaže kot stabilnost obhrbteničnih mišic. Da bi dosegli dojenčkovo aktivnost v trupu, je treba pri handlingu ravnati v skladu z njegovimi gibalnimi potrebami. Vsak dojenček ima namreč specifičen gibalni odziv glede na okolico. Dva popolnoma enako stara dojenčka le redko držimo na enak način.
RNO - RAZVOJNA NEVROLOŠKA OBRAVNAVA
Razvojna nevrološka obravnava se zavzema za celosten pristop k dojenčku in otroku. Z RNO pomagamo dojenčku, da osvoji pravilne gibalne vzorce v skladu z normalnim gibalnim razvojem. Dojenček z znižanim mišičnim tonusom v trupu (t. i. hipoton dojenček) ima lahko težave pri osvajanju normalnih gibalnih vzorcev. Normalen gibalni razvoj je pomemben dejavnik pri razvoju stabilnosti trupa, ki nam kasneje v življenju služi pri drži in učenju gibalnih spretnosti. Otrokom po enem letu starosti RNO pomaga pri kontroli drže, hoje in pri lažjem pridobivanju gibalnih spretnosti.
SVETOVANJE
Svetovanje se nanaša predvsem na pravilno izbiro pripomočkov, opreme in obutve, ki jih je danes na trgu ogromno, vendar lahko ob neustrezni izbiri otrokovemu normalnemu razvoju tudi škodujejo.
KINESIOTAPING - ŽIVČNO-MIŠIČNI TAPING
Tehnika živčno-mišičnega tapinga (taping neuro musculare - TNM) po načelih kineziologije olajša gibanje in mišičnemu sistemu omogoči, da pomaga telesu pri biomehanski samoozdravitvi. TNM temelji na uporabi posebnih samolepilnih elastičnih trakov, ki omogočajo nemoteno delovanje funkcije kože (dihanje in potenje), so obstojni več dni, ne puščajo sledov, so vodoodporni, delujejo kot limfna drenaža 24 ur na dan, delujejo po principu biomehanike in ne vsebujejo zdravil in kemijskih snovi.
Pri dojenčku in otroku izkoriščamo pozitivni vpliv TNM za odpravljanje težav s sklepi (popravi nepravilnosti, ki nastanejo zaradi krčev in poškodovanih mišic, normalizira stanje mišice in nepravilnosti sklepov ...) in podporo mišicam (podpre oslabele, zmanjša utrujenost, poveča obseg giba, ublaži bolečino ...).
Trakove lepimo na dva načina, odvisno od želenega učinka (kompresija, dekompresija). Za to je potrebno zelo dobro poznavanje funkcionalne anatomije in biomehanike. Tehniko TNM so začeli uporabljati že leta 1970 na Kitajskem in Japonskem in se danes uporablja v športni medicini, ortopediji, travmatologiji in rehabilitaciji pri nevroloških stanjih.